REGULAMIN ŚWIADCZENIA POMOCY PRZEZ FUNDACJĘ RUDEK DLA ŻYCIA Z SIEDZIBĄ W RZESZOWIE
§ 1
1. Niniejszy regulamin określa warunki udzielania pomocy przez Fundację Rudek dla Życia (w dalszej części regulaminu zwanej Fundacją), w zakresie objętym działalnością statutową Fundacji, na rzecz osób uprawnionych.
2. Fundacja Rudek dla Życia została powołana m.in. w celu:
a) ochrony i promocji zdrowia,
b) działania na rzecz promocji rehabilitacji leczniczej,
c) udzielania pomocy w uzyskaniu świadczeń rehabilitacyjnych osobom znajdującym się w ciężkiej sytuacji życiowej i finansowej, w szczególności osobom niepełnosprawnym, starszym, ofiarom wypadków,
d) promocji i propagowania wiedzy na temat wad postawy dzieci i młodzieży, badań przesiewowych oraz zapobieganiu i leczeniu wad postawy,
e) ochrony prawa człowieka do życia, od poczęcia do naturalnej śmierci,
f) upowszechniania wartości chrześcijańskich w życiu publicznym.
3. Fundacja udziela pomocy na rzecz osób fizycznych w formie organizowania udzielania świadczeń rehabilitacyjnych, na rzecz osób które z powodu stanu zdrowia lub ich sytuacji osobistej lub majątkowej nie mogą oczekiwać w kolejce na zabiegi refundowane ze środków NFZ oraz na rzecz osób nie objętych ubezpieczeniem zdrowotnym.
4. Świadczenia udzielane są przez podmioty współpracujące z Fundacją. Fundacja nie ponosi odpowiedzialności za udzielone świadczenia.
§ 2
1. Prawo do pomocy przysługuje podopiecznym Fundacji Rudek dla Życia z siedzibą w Rzeszowie. Podopiecznym jest osoba, która zgłosi zapotrzebowanie na pomoc i uprawdopodobni swoją sytuację życiową oraz majątkową wskazującą na spełnienie warunków określonych w niniejszym regulaminie, do udzielenia pomocy.
2. Prawo do uzyskania pomocy mają osoby:
a) znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej oraz finansowej,
b) długotrwale i przewlekle chore,
c) w podeszłym wieku ,
d) samotne,
e) niepełnosprawne,
– których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego w wysokości netto 0,6 płacy minimalnej ogłaszanej przez MPiPS na rok złożenia wniosku
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, Fundacja może podjąć decyzję o udzieleniu pomocy osobom niespełniających kryteriów określonych w ust. 3.
4. Za dochód uważa się, sumę miesięcznych przychodów netto z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, podzieloną przez liczbę domowników stale zamieszkujących z beneficjentem.
5. Do dochodów nie wlicza się:
a) alimentów świadczonych przez osoby w rodzinie na rzecz innych osób,
b) jednorazowych świadczeń socjalnych,
c) otrzymanych świadczeń w naturze.
§ 3
1. Osoba zainteresowana uzyskaniem pomocy zobowiązana jest do złożenia Zarządowi Fundacji umotywowanego wniosku o udzielenie pomocy, który powinien zawierać co najmniej zwięzłe przedstawienie jej sytuacji życiowej i majątkowej uzasadniającej uzyskanie pomocy, ze wskazaniem zakresu zapotrzebowania na pomoc udzielaną przez Fundację.
2. Zarząd po wstępnej analizie wniosku może żądać od osoby zainteresowanej przedłożenia dodatkowych wyjaśnień oraz dokumentów potwierdzających spełnianie przesłanek do udzielenia pomocy, pod rygorem odmowy przyznania pomocy.
3. Sytuację osobistą, rodzinną, dochodową i majątkową osoby lub rodziny Zarząd ustala m.in. na podstawie następujących dokumentów:
a) podania o udzielenie pomocy, zawierającego dokładny opis problemów związanych z chorobą oraz sytuacją życiową wnioskodawcy,
b) dokumentacji medycznej (kserokopie),
c) zaświadczenia o wysokości dochodów,
d) zaświadczenia z OPS o sytuacji materialno-bytowej osoby lub rodziny,
4. Po analizie wniosków i przedłożonych dokumentów przez Zarząd Fundacji, wniosek o udzielenie pomocy przekazywany jest Komisji ds. udzielania świadczeń, która podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu pomocy.Komisja składa się od 2 do 4 członków, zaś w jej skład wchodzą Fundator oraz członkowie powołani przez Fundatora.
6. Komisja ds. udzielania świadczeń podejmuje decyzję o przyznaniu pomocy większością głosów, przy udziale co najmniej 3 członków. W wypadku równej liczby głosów decyduje głos Fundatora.
7. Decyzja Komisji jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
8. W razie wystąpienia dysproporcji, między wysokością dochodu, a rzeczywistą sytuacją majątkową stwierdzoną przez Zarząd Fundacji, Zarząd może odmówić przyznania pomocy.
9. Świadome wprowadzenie w błąd Zarządu Fundacji co do jej sytuacji życiowej i majątkowej przez osobę zainteresowaną, może skutkować wstrzymaniem, zmianą decyzji lub koniecznością zwrotu wartości udzielonej pomocy.
10. Fundacja udziela pomocy w ramach posiadanych środków finansowych. Decyzja o przyznaniu pomocy stanowi jedynie deklarację Fundacji o przyznaniu pomocy w ramach posiadanych środków finansowych.
§ 4
1. Wnioskodawca, ubiegając się o pomoc Fundacji, oświadcza w formie pisemnej, iż akceptuje postanowienia niniejszego regulaminu i będzie wykonywał z należytą starannością obowiązki wynikające z Regulaminu.
2. Fundacja w uzasadnionych wypadkach zastrzega sobie prawo do odmówienia udzielenia pomocy, chociażby z wniosku i z dokumentacji ubiegającego się wynikało, że wszelkie warunki określone statutem i regulaminem zostały spełnione.
3. Regulamin wchodzi z dniem 8 października 2014 r. Wszelkie zmiany niniejszego Regulaminu wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Zmian takich może dokonać wyłącznie Zarząd Fundacji.